Wednesday 23 March 2011

Przedszkola w Emiratach

Odkąd moja córka skończyła 2 lata, zaczęłam interesować się systemem przedszkolnym w Emiratach. We wrześniu będzie już dumnym trzylatkiem, a co za tym idzie - czas rozpocząć edukację.
Pierwszy krok to sprawdzanie zasobów internetowych. Okazuje się, że pod tym względem Emiraty są daleko w tyle bo niewielka ilość przedszkoli dysponuje stroną www. Z długiej listy wybrałam kilka placówek, które znajdują się niedaleko naszego miejsca zamieszkania i postanowiliśmy z mężem pojechać i sprawdzić osobiście.

Przedszkole numer 1 - pani dyrektor rodem z Indii patrzyła na nas dziwnie bo, jak wyczytałam z jej oczu, to moja córka nie pasowała do tego przedszkola bo zapewne nie będzie zainteresowana tym samym co dzieci z Indii. Cóż... ma rację ;)

Przedszkole numer 2 - tu arabska pani dyrektor, bardzo miła i sympatyczna, starała się nam zaimponować chyba wiedząc, że Europejczycy mają wysokie wymagania, zaczęła nas oprowadzać po przedszkolu opowiadając, że ma kilka dzieci z Rosji. Może swoim zachowaniem starała się zatuszować warunki panujące w przedszkolu, które ja określam jako koszmar. Okropny zapach, duchota, małe sale, mnóstwo dzieci, budynek do generalnego remontu. 1000 AED za miesiąc. Za darmo bym tam dziecka nie wysłała.

Przedszkole numer 3 okazało się przedszkolem tylko i wyłącznie dla dzieci lokalnych.

Przedszkole numer 4 - wreszcie trafiliśmy na prawdziwą perełkę. Po pierwsze, ogromny parking przed przedszkolem, po drugie - przepiękne podwórko z placem zabaw dla dzieci, po 3 - cudowne, przestronne wnętrza, przesympatyczne opiekunki, założycielka z Afryki, przedszkole tak przyjazne dziecku jak tylko można najbardziej. Cena jednak trochę wysoka bo za 5 dni w tygodniu od 7.30 do 14 wychodzi prawie 4 tys AED miesięcznie. Jednak wysyłając dziecko do przedszkola w Emiratach należy się liczyć z wysokimi kosztami, jeśli ważna jest dla nas jakość placówki. Sądzę, że dla każdego rodzica to najważniejsze kryterium.

Edukacja w Emiratach to bardzo droga inwestycja. Nie ma darmowych szkół a prywatne mają cenniki pochodzące z księżyca. Jeśli chodzi o zapisy to tylko niektóre szkoły i przedszkola wymagają wcześniejszych zapisów na listę. W większości można dziecko oddać do przedszkola prawie, że następnego dnia po wypełnieniu wszystkich dokumentów. Do przedszkola należy dostarczyć kopię paszportu dziecka, kopię wizy rezydenckiej dziecka i opiekuna, 4 (albo 6) fotografie oraz kartę szczepień.
Jeśli nie chcemy oddać dziecka do przedszkola to możemy zatrudnić maid. Tu mamy dwie możliwości: możemy zatrudnić maid na pełny etat, oznacza to, że maid mieszka z nami lub mozemy zatrudnić nianię na tyle godzin dziennie ile nam potrzeba. Najwięcej maid znajdziemy ze Sri Lanki, z Filipin oraz Etiopii. Ja jednak uważam, że bezpieczniej jest wysłać dziecko do przedszkola niż zostawić je samo z kobietą, której prawie nie znam.
Wybór ostatecznie należy do rodziców.

4 comments:

 1. Stoje przed podobnym dylematem-gdzie zapisac moja Layle.Masa przedszkoli,ale jak slusznie zauwazylas trzeba samemu sie pofatygowac zeby na miejscu ocenic jak to wszystko dziala.U nas te bardziej renomowane maja swoje zapisy wczesniej i czesto trzeba miec szczescie zeby dziecko sie dostalo.

  ReplyDelete
 2. dokladnie! trzeba sie samemu pofatygowac bo mozna natrafic na rozne niespodzianki. Ciezka sprawa z tym przedszkolem ale miejmy nadzieje ze dzieciaki beda zadowolone :)

  ReplyDelete
 3. Czyli z tego co rozumiem nie ma w UAE przedszkoli i ogolnie edukacji publicznej,finansowanej przez panstwo? Za cala edukacje trzeba placic? Jesli chce dziecko wyslac do normalnego arabskojezycznego przedszkola czy szkoly tez musze za to placic?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dokładnie tak. Darmowa edukacja jet tylko dla dzieci Emiratczyków.

   Delete