Sunday 1 November 2009

Zjednoczone Emiraty Arabskie - informacje praktyczne - part 1

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj położony na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. Kraj ten tworzy sieden odrębnych Emiratów: Abu Dhabi (stolica), Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah, Fujairah. Każdy Emirat posiada odrębnego rządzącego. Jest to kraj muzułmański, prawo obowiązujące w kraju to Szariat. Obowiązuje tu całkowity zakaz spożywania alkoholu – alkohol dostępny jest tylko w hotelach i to nie we wszystkich Emiratach. W sklepach i na stacjach benzynowych znajdziemy piwo bezalkoholowe (W Sharjah jest zakazane). Najbardziej restrykcyjnym Emiratem jest Sharjah i trzeba tu bardzo przestrzegać odpowiedniego ubioru (mężczyźni- szorty za kolana, kobiety – bluzki zakrywajace łokcie i spodnie lub spódnica za kolana). Emiraty to kraj niezwykle bezpieczny. Podróżować jest tu bardzo łatwo. Kraj posiada autostrady. Arabowie to ludzie niezwykle gościnni. W tej kulturze nie należy odmawiać zaproszenia na poczęstunek lub kawe/herbate, gdyż bardzo urazi to tutejszych mieszkańców.
Na targach (souq) wręcz należy się targować. Obowiązuje tu zakaz zwiedzania meczetów przez turystów. Wyjątek stanowi meczet Jumeirah.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który powstał na pustyni. Ogrome kilometry pustyni zostały zagospodarowane na drogi i drapacze chmur. Jest to kraj z dostępem do morza. Wschodnia część Emiratów to teren górzysty (Al Hajar). Ten masyw górski zajmuje też północno-wschodnią część Omanu. Jeśli chcemy poogladać góry musimy się wybrać do Ras Al Khaimah lub Al Ain. W Al Ain obowiązkowo musimy wjechać na szczt zwany Jebel Hafeet – jest tam ogromny plac, z którego możemy oglądać przepiekny wschód słońca oraz Oman. Jest to kraj bogaty w ropę naftową, ale nei wszystkiego Emiraty mają do niej dostęp. Np na terenie Dubaju nie ma złóż ropy naftowej, cały dochód pochodzi z biznesu.

Ceny:

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ceny są bardzo wysokie. W Dubaju czy Abu Dhabi nie możliwe jest znalezienie taniego noclegu (ceny wahaja sie od 800 dirhamów w górę), chyba że w podrzędnych hotelach ale ze słyszenia wiem, że wychodząc lepiej nie zostawiać niczego w pokoju. Należy unikać hoteli lub wynajęcia mieszkania niedaleko Fish Roundabout oraz Al Nasr Square. Są to dzielnice, w których mieszkaja prostytutki.
W innych Emiratach można znaleźć nocleg w dobrym standardzie za, przystępną jak na Emiraty, cenę ok 200 dirhamów (AED) – są to np. Hotel Apartments – 2 pokoje z kuchnią wyposażoną w czajnik, pralkę, lodówkę, mikrofalówkę.
Butelka wody to koszt 1 dirham – mala, 1,5 dirhama – duża
Puszka Coca-Coli – 2 dirhamy
Chleb tostowy – 2,75 dirhama
Wyżywienie: w kafeteriach obecnych dosłownie wszędzie możemy zjeść kurczaka biryani za 12-15 dirhamów, za cenę ok 17 dirhamów możemy kupić mandi – danie arabskie – pół kurczaka z ryżem (porcja wystarczy spokojnie na 2 osoby). Shawarma – lokalny fast food – cena 5 dirhamów za kanapkę (aby się najeść minimum 2 J )
W kafeteriach nalezy obowiązkowo spróbować swieżo wyciskanych soków bo smak jest fantastyczny. Mały - to koszt – 8 dirhamów.
Minimalny budżet na wyżywienie dziennie to 25-30 dirhamów.

Między Dubajem a Abu Dhabi kursują autobusy. Z Dubaju do Sharjah dostaniemy sie transportem miejskim. 9 września 2009 zostanie uruchomiona linia metra w Dubaju.
Na przyszłość zaplanowany jest także transport kolejowy. Linie kolejowe maja pokrywać cały kraj oraz mają być połączone z Arabią Saudyjską.

Taxi łapiemy na ulicy machając ręką. Przemieszczanie sie taksówkami jest dosyć kosztowne, zwłaszcza jeśli chcemy jechać do innego Emiratu. Z Sharjah do Dubaju startujemy z 20 dirhamów. Z Dubaju do Sharjah również. Każdy Emirat  ma swoje korporacje taksówkarskie i należy pamietać ze z Dubaju może nas zabrać jedynie Dubai Taxi, z Sharjah – Sharjah taxi, itd.

Pieniadze:

Nie ma najmniejszego problemy ze znalezieniem bankomatu. Jest mnóstwo placówek różnych banków, bankomaty są także dostępne na wielu stacjach benzynowych. W większości sklepów można płacić kartą kredytową.

Dostep do Internetu:

Bardzo łatwo znajdziemy kafejke internetową. Koszt korzystania z internetu w hotelu jest bardzo wysoki.

Telefony:

Koszty połączeń komórkowych z Polską sa bardzo drogie (ok 10 PLN/min). Jest tu dużo budek telefonicznych i kartę kupimy w każdym supermarkecie. Przy dłuższym pobycie warto postarać sie o lokalną kartę SIM. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dwóch operatorów : Etisalat oraz du.

Wiza:

Obywatele RP, niezależnie od celu przyjazdu, podlegają obowiązkowi wizowemu. Generalnie, zgodnie z zasadą sponsorowania wiz obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dalej: ZEA), wizy udzielane są wyłącznie osobom, dla których uprawniony podmiot miejscowy uzyska promesę w urzędzie imigracyjnym. Tym podmiotem może być osoba fizyczna – obywatel ZEA lub cudzoziemiec przebywający w ZEA na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy. Podmiotem może być także instytucja: hotel, biuro podróży, przedstawicielstwo linii lotniczych (dotyczy to wiz krótkoterminowych, turystycznych). Nie można otrzymać wizy na granicy bez uprzedniego uzyskania promesy wizy w trybie przewidzianym dla każdej kategorii udzielanych wiz. Nie ma natomiast wymogu posiadania przez obywateli RP wiz tranzytowych w przypadku pozostawania w strefie tranzytowej lotniska. W ZEA cudzoziemcy nie otrzymują zgody na pobyt stały. Szczegółowe informacje o możliwości uzyskania przez obywateli RP wiz wjazdowych do Emiratów można uzyskać w Ambasadzie ZEA w Berlinie: Hiroshimastrasse 18–20, D10785 Berlin, tel. (00 49 30) 51 65 16, faks (00 49 30) 51 65 19 00. Paszport osoby ubiegającej się o wizę musi być ważny, co najmniej 6 miesięcy. W paszporcie nie mogą się znajdować wizy wjazdowe Izraela lub ślady pobytu w tym kraju, gdyż taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny. Nie ma ambasady ZEA w Polsce. Ambasada Polska znajduje się w Abu Dhabi (tel.:+971-2 446  5200; W naglej potrzebie interwencji należy kontaktować się:
+971 (0) 50 662 6151 - Pan Rafal Pawlak, Konsul lub +971 (0) 50 811 3249 - Dr Tomasz Wysocki - Radca Ambasady). 

 

 

1 comment:

  1. Treściwie mówiąc - jest kapitalnie! Zdecydowanie jeden z najlepszych artykułów, które miałem radość przeczytać w ostatnim czasie. Całe info krótkie i zwarte, a samej treści rzeczowej nie mam nic do zarzucenia.

    ReplyDelete