Friday 20 November 2009

Muzyka arabska

Pamiętam jak dziś, kiedy pierwszy raz zawitałam do Dubaju, rosiadłam się wygodnie w pokoju hotelowym, włączyłam telewizor to pierwszą piosenką, którą usłyszałam była "Yana, yana" w wykonaniu Sabah & Rola. Od tamtego momentu jest to mój ulubiny utwór bo właśnie przypoina mi to pierwsze spotkanie z Emiratami.Już dużo wcześniej interesowałam sie kulturą arabską i byłam wielką fanką tej muzyki, bo generalnie bez muzyki nie potrafię żyć. Muzyka towarzyszy mi wszędzie: w domu przy sprzątaniu, podczas przesiadywania na necie, a podczas jazdy samochodem to już obowiązkowo! Lubię różną muzykę ale tutaj ma być o muzyce arabskiej więc skupię sie tylko na tym.
W obecnych czasach, kiedy mnóstwo ludzi wyjeżdża na wczasy a to do Egiptu, a to do Tunezji, muzyka arabska stała się bardziej znana i popularna. Wiele osób potrafi wymienić choćby jednego wokalistę tejże muzyki. Może skupmy sie tutaj, na blogu na przedstawieniu profili oraz twórczości piosenkarzy arabskich a skoro na początku była mowa o dwóch piosenkarkach Sabah oraz Rola, zacznijmy więc od nich.

Sabah  ( صباح) (urodzona 10 listopada 1927r.) to piosenkarka i aktorka libańskiego pochodzenia, która rozpoczęła swoją karierę w 1943r. i trwa ona do dziś. Wydała ponad 50 albumów i zagrała w 98 filmach oraz 20 sztukach. Jest jedną z najbardziej wydajnych arabskich pisenkarek, która ma swoim koncie ok 3500 piosenek.

Poniżej próbka twórczości niezwykłej Sabah:Rola Saad - piosenkarka libańskiego pochodzenia, która weszła do showbusiness'u najpierw jako modelka. To właśnie utwór "Yana, yana" wykonany wraz z Sabah otworzył jej drzwi do zrobienia kariery jako piosenkarka i stała sie jedną z najbardziej rozchwytywanych piosenkarek. 
A jak śpiewa Rola? Proszę posłuchać:

No comments:

Post a Comment