Wednesday 11 November 2009

Zjednoczone Emiraty Arabskie - informacje praktyczne part 2

Pogoda
Najlepszy okres na zwiedzanie Emiratów jest od listopada do kwietnia. Sezon od maja do pazdziernika jest bardzo upalny. Kulminacja następuje od czerwca do września. Wysokie temperatury oraz duża wilgotność powietrza nie pozwalają na swobodne poruszanie sie na zewnątrz.
W Emiratach wszędzie mamy dostęp do klimatyzacji: Centra handlowe, hotele, mieszkania, sklepy, auta. Latem nie można zapominać o kremach z wysokim filtrem oraz o zakryciu ciała, aby nie narazić sie na oparzenie słoneczne. Należy spożywać dużo płynów ponieważ latem jest tu bardzo łatwo o odwodnienie.

Sezon
Obecnie w Emiratach jest mnóstwo turystów, jednak są oni zlokalizowani głównie w Dubaju i Abu Dhabi. Jeśli zapuscimy sie w głąb kraju to możemy sie delektować ciszą i spokojem, np okolice Fujairah – oazy, góry, piękne krajobrazy. Jeśli mamy możliwość warto się wybrać poza miasto – offroad. Zazwyczaj potrzebny nam do tego bedzie samochód 4x4. Na miejscu można kupić przewodnik gdzie jechać, z dokładnym opisem miejsca i trasy.

TRANSPORT I PORUSZANIE SIĘ PO KRAJU

Autobus

Obecnie transport miejski jest jest rozbudowywany o coraz to nowe trasy. W Dubaju, Sharjah, Abu Dhabi można swobodnie poruszać się po mieście autobusem miejskim. Ceny wahają sie od 1,5 do 5  dirhamów, w zależności od linii i trasy. Autobusy do innych Emiratów z Dubaju odchodzą z dwóch głównych stacji autobusowych: Bur Dubai oraz Deira Dubai.

Minibusy/shared taxi

W Emiratach istnieja shared taxi. Nie wypada jednak kobiecie przemieszczać się tym środkiem transportu, gdyż jest on używany głównie przez mężczyzn.

Promy/łodzie
W Dubaju możemy sie przemieścić z Bur Dubai do Deira Dubai za pomocą taksówki wodnej (4 dirhamy) lub łódki zwanej abra (1 dirham). Te dwie części Dubaju oddzielone są ze sobą wąską zatoką. Jest to świetna, szybka i tania metoda pozwalająca przedostać sie ze starej dzielnicy Dubaju do nowej. Można przy okazji podziwiać piękne widoki. Dla przykladu na tej samej trasie koszt taksówki to 35-40 dirhamów.

Pociągi
Nie ma. Planowane w przyszłości.

Taksówki
Taksówki wyposażone są w taksometry. Jest bardzo dobry standard. Taksówkarze zazwyczaj mówią po angielsku. Głównie pochodzą z Indii i Pakistanu. Taksometr w Sharjah startuje od 3 dirhamów, w Dubaju od 4 dirhamów. Aby się dostać z Dubaju do Sharjah i odwrotnie zapłacimy na „Dzień Dobry” 20 dirhamów, więc to bardzo duży koszt.

Rower
Spotkamy tu rowerzystów jednak nie ma ścieżek rowerowych i jazda na rowerze jest bardzo ryzykowna.

Metro
Pierwsza linia metra zostala uruchomiona 9 września 2009 roku.

Średnia prędkość poruszania się po drogach
Średnia prędkość poruszania sie na drogach to 90 km/h. Limit prędkości w mieście to 80km/h , a na autostradach 120 km/h.

Kraje, do których łatwo się przedostać
Ogromnie wart zwiedzenia jest Oman. Bardzo łatwo sie tam dostać, jednak mając wizę turystyczną nie będzie można już wrócić do Emiratów ponieważ jest to wiza jednokrotna, także nie warto wybierać się tam na weekendowe zwiedzanie. Kolejnym powodem dla którego nie powinno sie do tego kraju jechac na 2-3 dni jest piękno i wielkość tego kraju. Oman posiada mnóstwo przepięknych miejsc absolutnie koniecznych do zobaczenia.

Z Emiratami graniczy również Arabia Saudyjska. Wszędzie dostaniemy się drogą lądową jednak Arabia Saudyjska ma mnóstwo ograniczeń, np para nie-małżeństwo nie może podróżować razem, kobieta musi być zakryta – w Arabii Saudyjskiej niezbędny jest hijab, czyli chustka na głowie.

We wszystkich krajach jest obowiązek wizowy. W trakcie pielgrzymki hajj, w Arabii Saudyjskiej nie są przyznawane żadne inne wizy. 

 

 

 

No comments:

Post a Comment