Monday 8 August 2011

Dłużej pościć w Burj Khalifa?

Właśnie znalazłam na www.onet.pl taki oto artykuł:

"Muzułmanie w najwyższym wieżowcu świata Burdż Chalifa w Dubaju będą musieli dłużej zachować post niż ich sąsiedzi na dole. Zdecydował o tym wielki mufti Dubaju, Mohammed al-Kubajsi podczas rozpoczętego w zeszłym tygodniu ramadanu - czyli islamskiego okresu wstrzemięźliwości.

Podczas ramadanu trzeba pościć od świtu do zmierzchu. Mufti wydał zarządzenie: ci, którzy mieszkają od 80. piętra wzwyż muszą pościć o dwie minuty dłużej wieczorem niż mieszkańcy niższych pięter.

Wstrzemięźliwość dłuższą o trzy minuty mają zachować ludzie mieszkający powyżej 150. piętra. Jest tak dlatego, że wieczorem z dużej wysokości dłużej widać słońce.

Duchowny przywódca podkreśla, że podobne zasady obowiązują wyznawców podróżujących samolotem oraz tych, którzy mieszkają w górach.

Fizycy teoretyczni zwracają natomiast uwagę, że dokładne obliczenia dotyczące drapaczy chmur powinny uwzględniać efekty teorii względności. Zgodnie z kalkulacjami autora teorii, Alberta Einsteina, czas na wysokich piętrach biegnie bowiem nieco szybciej niż na dole.

Faktyczna różnica jest jednak niewielka - wynosi ułamki sekund."


Bardzo interesujące hmm...

5 comments:

 1. W sumie ma racje... jak widac slonce to widac slonce - nie ma mocnych. Skoro sa roznice minut miedzy miastami, to dlaczego nie miedzy pietrami :P

  ReplyDelete
 2. A czy mieszkancy gornych pieter nie moga zejsc na chwile na dol zeby przerwac wczesniej post?;)

  ReplyDelete
 3. Pewnie moga... tak samo jak z Sharjah do Dubaju moga pojechac :D ale zjechanie zajmie dluzej niz te 2 minuty :D

  ReplyDelete
 4. ależ oni dokładni !!!

  ReplyDelete
 5. A tak na marginesie to na pewno Mohammed al Kubaisi, nie Ahmad?

  ReplyDelete